Szanowni Państwo,

          Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość. Wykształcenie jest jednym z najlepszych sposobów aby to osiągnąć. 

W procesie kształcenia doniosłą rolę odgrywa czytanie. Na równi z pisaniem jest ono  podstawową umiejętnością współczesnego człowieka. Książka wspiera proces uczenia, od momentu kiedy pojawiła  się w historii ludzkości.

Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. 
To właśnie rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci postaw i nawyku czytania. Rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom baśnie, bajki i wiersze, już w wiekach wcześniejszych. Jeszcze zanim dziecko zacznie mówić i czytać samodzielnie, powinno dobrze osłuchać  się 
z językiem ojczystym i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie.

Nabywanie umiejętności czytania jest procesem długim i rozwojowym. Dlatego z czasem to szkoła przejmuje część zadań związanych z utrwalaniem zamiłowania do książek. Dzięki współpracy domu i szkoły możemy wyrobić 
w dziecku nawyk regularnego sięgania po książki, możemy sprawić, że czytanie będzie dla niego czymś ważnym i kojarzyć będzie się z przyjemnym spędzaniem czasu. Starsze dzieci i dorastająca młodzież również potrzebują naszego wsparcia w tym zakresie, bowiem  potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Im starsze dziecko, tym trudniejsze teksty, tym bogatsze słownictwo, tym więcej informacji do przyswojenia. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces kształtowania tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości.

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa.  Czytelnictwo jest co prawda doświadczeniem wewnętrznym, osobistym ale jest także zjawiskiem społecznym, a książka odgrywa ważną rolę społeczną.

Rady dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:

1. Rozmawiaj z dzieckiem.

2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma Ci do powiedzenia.

3. Kup dziecku czasopismo przeznaczone dla jego wieku.

4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.

5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.

6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.

7. Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.

8. Zorganizujcie  wspólnie z dzieckiem  jego własną biblioteczkę.

9.  Czytaj sam – czytanie jest zaraźliwe, a dobry przykład działa bardziej niż  słowa.

 

Konkurs: Misja - książka! to ogólnopolski turniej literacki, w którym kilkuosobowe zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych współzawodniczą ze sobą w tworzeniu własnej książki! Młodzi autorzy, z pomocą i wsparciem nauczyciela - opiekuna drużyny, piszą opowiadania i projektują książkę od pierwszej do ostatniej strony w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero. Konkurs ma na celu: rozwijanie kreatywności i talentów literackich; wzbudzenie zainteresowania procesem powstawania książki;

W konkursie biorą udział uczniowie naszego gimnazjum: J. Mazur, J. Byzdra, A. Skrodzka, E. Witkowska, Agata Kucman, W. Firasiewicz, M. Gwiaździński. „Wyroki"  to książka, która obrazuje historie z życia więźniów. Mówi o ich przeżyciach i przewinieniach. O zwykłych ludziach, którzy w niezwykły sposób stali się wyrzutkami prawa.

Zachęcamy do głosowania. Głosowanie trwa do 15 stycznia.

https://ridero.eu/pl/books/_wyroki/

 

Dnia 9 listopada uczniowie klasy IIIa wraz z opiekunami pojechali na warsztaty filmowe. Gimnazjaliści obejrzeli film p.t. „Juno" oraz mieli okazję uczestniczyć w dyskusji na jego temat.
Film poruszał tematy takie jak: ciąża nastolatki, dorosłość, odpowiedzialność. Główna bohaterka-Juno staje przed trudnym wyborem dotyczącym przyszłości dziecka, a także jej własnej.
Wszyscy uczestniczy wycieczki byli bardzo zadowoleni.

Dnia 15 listopada 2016 roku odbył się Finał Główny Wojewódzki w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku, w którym wystąpili najlepsi
z najlepszych
VII Edycji Konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu IGLOTEX 2016.
Konkurs organizowało Regionalne Stowarzyszenie Naukowo - Edukacyjne w Tczewie. Na gdańskiej scenie wystąpili młodzi muzycy, piosenkarze oraz tancerze. Każdy z występujących zebrał ogromne brawa.

 

W tym roku do konkursu zgłosiło się 800 osób. Eliminacje powiatowe wyłoniły 20 finalistów, którzy zaprezentowali się w Filharmonii Bałtyckiej i walczyli o najwyższe nagrody. W jury zasiedli: Roman Liebrecht, Adriana Frączek, Jarosław Jakimowicz, Anna Wilska, Maciej Kosycarz, Daniel Hucik oraz Piotr Myszka. Naszą szkołę reprezentowała Iga Dybowska – uczennica klasy pierwszej. Emocji nie było końca! Iga wystąpiła jako dwunasta uczestniczka. Zaśpiewała piosenkę z repertuaru i Eleni ,,Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”.
Uczniowie naszej szkoły głośno dopingowali swojej koleżance. Przygotowali transparenty
i balony. Idze życzymy dalszych sukcesów. Jej występ na długo pozostanie w naszej pamięci!