Dnia 11 kwietnia o godzinie 17.30 odbędą się zebrania z rodzicami. Zebranie dla rodziców uczniów klas 3 rozpocznie się krótkim szkoleniem dotyczącym egzaminu gimnazjalnego (stary hol). Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców!

Tego samego dnia - od godziny 16 na sali gimnastycznej odbędzie się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. Wiele szkół zaprezentuje swoją ofertę uczniom i rodzicom. Na giełdę zapraszamy w szczególności trzecioklasistów (w miarę możliwości z rodzicami), ale również uczniów klas drugich.

W dniach 27.02-08.03. 2017 roku w naszej szkole odbywała się zbiórka karm, kocy i smyczy na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Tczewie. 

Zbiórka odbywała się w Publicznym Gimnazjum w Pszczółkach, w sklepie Koydo oraz w sklepie spożywczym u Pani Mirosławy Banaszewskiej. Do Gimnazjum dary przynosili nasi uczniowie i pracownicy szkoły. Dzięki przyłączeniu się sklepów karmy ofiarowali również mieszkańcy naszej gminy Pszczółki. 

Wszystkim ofiarodawcom, którzy wspierali akcję żeby wspomóc potrzebujące zwierzęta ze Schroniska w Tczewie, bardzo dziękujemy. Zachęcamy do udziału w następnej akcji.

                                                                                                            Wychowawcy świetlicy szkolnej

 

 

Szanowni Rodzice i Opiekunowie

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń
w Internecie, zwracamy się z prośbą o zwrócenie przez Państwa szczególnej uwagi na informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przez Wasze dzieci.

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci
w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra
w gry wideo.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI

 (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące
o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji
u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Whale Challenge” czyli „Niebieski Wieloryb”, która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika,
że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.

 

Mając na uwadze powyższe informacje, apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia płynące z udziału we wspomnianej grze, szczególnie tymi tragicznymi. Warto podkreślić, że nie wszystko, co pojawia się w Internecie, chociaż modne,
jest bezpieczne i rozsądne.

Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie dziecka w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha. Mogą Państwo również rozważyć możliwość założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami.

 

Poniżej przekazuję informacje zamieszczam dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

 • Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
 • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji
  z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
 • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
 • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
 • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
 • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
 • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
 • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
 • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

 

Gdzie można uzyskać pomoc

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212  (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka) lub pod adresem:

www.cyfrowobezpieczni.pl oraz www.cybernauci.edu.pl.

W najblizszym czasie na stronie internetowej szkoły zostaną udostępnione informacje dotyczace zagrożeń płynących z Internetu i środkach zaradczych które mogą podjąć rodzice.  Zapraszamy również Państwa na konsultacje z pedagogiem i psychologiem Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach.

 

 

                                                                               Z wyrazami szacunku

                                                                                   Bożena Jaskólska

                                                        Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach

 

 

 

Nasze gimnazjum bierze udział w konkursie Szkoła zdrowego żywienia. Jednym z zadań konkursowych było zorganizowanie lekcji pod hasłem Zastrzyk witamin każdego dnia, podczas której mieliśmy przygotować kilka prostych, zdrowych potraw. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy i wykazując się dużą pomysłowością przygotowali kolorowe, kipiące witaminami potrawy i przekąski. Powstały fantazyjne kanapki i kanapeczki, sałatki i koktajle - zdecydowanie królowały koktajle - mleczne i wodne, owocowe, a nawet szpinakowe!

Poza tym w ramach zajęć świetlicowych i lekcji biologii poruszyliśmy temat roli racjonalnego żywienia na co dzień i przygotowaliśmy gazetkę Jestem tym co jem. Idąc tym tropem zauważyliśmy zależność: śmieciowe jedzenie - śmieciowy układ pokarmowy i powstały plansze przedstawiające budowę układu pokarmowego, wykonane ze śmieci :)

W holu szkoły można oglądać wyróżnione prace plastyczne na temat prawidłowego żywienia Mój ulubiony zdrowy posiłek.

A w ostatni piątek jedną z przerw uświetniła degustacja owocowych szaszłyków. (zdjęcia)

Zatem pełni energii, zdrowo odżywieni jesteśmy gotowi na nadejście wiosny!

 Dnia 04.02.2017r. odbyło się Spotkanie Noworoczne. Jak co roku, nasza impreza cieszyła się dużą popularnością. Poza seniorami, zjawiły się również ważne osobistości z naszego okręgu.

Pani Wójt przywitała wszystkich bardzo serdecznie, a następnie głos zabrali goście spotkania. Po pięknych przemówieniach, chór zaprezentował szereg poruszających piosenek. Były również jubileusze zawarcia związku małżeńskiego.  Z tej okazji Stefan Skonieczny, Starosta Gdański, wręczył medale, a biskup przekazał na ręce jubilatów listy z błogosławieństwem. Zaprezentował się również, pan Andrzej Rybiński, który zaśpiewał swoje legendarne piosenki. Między tym wszystkim, na stołach gości zawitał pyszny obiad i poczęstunek!
Jesteśmy dumni z tego, że takie imprezy mają miejsce właśnie w naszej szkole!

Zapraszamy do oglądania zdjęć