Tegoroczny Dzień Ziemi Gimnazjum pszczelej gminy obchodziło pod hasłem "Pszczoły ratują Ziemię". Najpierw przeprowadzono akcję informacyjną. Wszystkie szkolne zakamarki zostały ozdobione plakatami, ulotkami, ciekawostkami – wszelkiego rodzaju informacjami dotyczącymi pszczół i pszczelarstwa. W ramach współpracy międzyszkolnej wykorzystane zostały również piękne plakaty przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej.

Drugim etapem obchodów Dnia Ziemi było przeprowadzenie szkolnego konkursu wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa. Każda klasa miała za zadanie zapoznanie się z rozwieszonymi informacjami i wytypowanie swoich przedstawicieli. Wybrane dwuosobowe drużyny rozwiązywały zadania dotyczące biologii i ekologii pszczół, pszczelarstwa, uczniowie liczyli kalorie w miodzie, pojawił się też wątek pszczół w literaturze.

Na koniec w szkolnym ogrodzie uroczyście posadzono miododajne aksamitki i zasiano nagietki.   

Zapraszamy do galerii

Jak co roku, w Naszej szkole, odbyła się akcja ''Góra Grosza''. W akcję, zaangażowana była cała społeczność szkolna. Udało nam się zebrać około 180 zł. Dziękujemy za każdy grosik i zapraszamy do wzięcia udziału za rok! 

Dnia 11 kwietnia o godzinie 17.30 odbędą się zebrania z rodzicami. Zebranie dla rodziców uczniów klas 3 rozpocznie się krótkim szkoleniem dotyczącym egzaminu gimnazjalnego (stary hol). Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców!

Tego samego dnia - od godziny 16 na sali gimnastycznej odbędzie się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. Wiele szkół zaprezentuje swoją ofertę uczniom i rodzicom. Na giełdę zapraszamy w szczególności trzecioklasistów (w miarę możliwości z rodzicami), ale również uczniów klas drugich.

W dniach 27.02-08.03. 2017 roku w naszej szkole odbywała się zbiórka karm, kocy i smyczy na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Tczewie. 

Zbiórka odbywała się w Publicznym Gimnazjum w Pszczółkach, w sklepie Koydo oraz w sklepie spożywczym u Pani Mirosławy Banaszewskiej. Do Gimnazjum dary przynosili nasi uczniowie i pracownicy szkoły. Dzięki przyłączeniu się sklepów karmy ofiarowali również mieszkańcy naszej gminy Pszczółki. 

Wszystkim ofiarodawcom, którzy wspierali akcję żeby wspomóc potrzebujące zwierzęta ze Schroniska w Tczewie, bardzo dziękujemy. Zachęcamy do udziału w następnej akcji.

                                                                                                            Wychowawcy świetlicy szkolnej

 

 

Szanowni Rodzice i Opiekunowie

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń
w Internecie, zwracamy się z prośbą o zwrócenie przez Państwa szczególnej uwagi na informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przez Wasze dzieci.

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci
w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra
w gry wideo.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI

 (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące
o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji
u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Whale Challenge” czyli „Niebieski Wieloryb”, która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika,
że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.

 

Mając na uwadze powyższe informacje, apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia płynące z udziału we wspomnianej grze, szczególnie tymi tragicznymi. Warto podkreślić, że nie wszystko, co pojawia się w Internecie, chociaż modne,
jest bezpieczne i rozsądne.

Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie dziecka w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha. Mogą Państwo również rozważyć możliwość założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami.

 

Poniżej przekazuję informacje zamieszczam dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

 • Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
 • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji
  z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
 • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
 • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
 • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
 • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
 • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
 • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
 • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

 

Gdzie można uzyskać pomoc

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212  (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka) lub pod adresem:

www.cyfrowobezpieczni.pl oraz www.cybernauci.edu.pl.

W najblizszym czasie na stronie internetowej szkoły zostaną udostępnione informacje dotyczace zagrożeń płynących z Internetu i środkach zaradczych które mogą podjąć rodzice.  Zapraszamy również Państwa na konsultacje z pedagogiem i psychologiem Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach.

 

 

                                                                               Z wyrazami szacunku

                                                                                   Bożena Jaskólska

                                                        Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach